Büyükada Tarihi

Büyükada Tarihi, Marmara Denizi’nin Kuzeydoğusunda Kartal semti’nin karşısında yer almaktadır. Adaların içinde en büyüğüdür. Anadolu yakasına 4 km, Galata köprüsüne ise 20 km uzaklıktadır. Ada’nın nufüsü kışı aylarında 6000 civarında, yazları ise 2 katına çıkmaktadır. Yazın İstanbuluların akın ettiği yazlıklardan biridir ve nufusu 2-3 katına çıkmaktadır. İstanbul ili’nin adalar ilçesine bağlıdır.

Ada da Dil Burnu Milli Parkı bulunmaktadır. Ve Ünlü Yörükali plajı buradır. İskeleden başlayıp adayı kıyı kıyı dolaşan yola Büyük Tur, iskele ile adanın orta yerinde bulunan gezinti yoluna ise Küçük Tur denmektedir.

Büyükada da yetkililere verilen resmi araçlar dışında motorlu araç bulunmamaktadır. Ulaşım daha çok faytonlarla ve bisikletlerle sağlanmaktadır.

Bizans döneminden önce adanın adı Büyük anlamına gelen ”Megale”ydi.

Büyükada Tarihi, Arkeolojik açıdan Adalar’da ilk çağlara ait herhangi bir bulguya rastlanmamıştır . Sadece Bizans dönemi eserleri bulunmaktadır ( kilise , manastır , ayazma , kale ve liman kalıntıları) . Bizans tarihçileri Ada manastırlarından 8 . Yüzyıldan sonra bahsetmektedirler . Tarihi manastır ve kiliseler ya tamamen yıkılarak ortadan kalkmış , ya harabe haline gelmiş veya onarım ve eklentilerle şekil değiştirmiştir . Bugün Adalar’daki yapıların en eskisi bir kaç yüzyıllık bir tarihe sahiptir . Mevcut en eski mimar i eserler Osmanlı ampir , barok , sivil mimarlık örnekleridir .