Büyükada Anadolu Kulübü

Büyükada da bulunan Anadolu kulübü yabancılar tarafından işgal edilen topraklarımız sonrası yani biz savaşı kazanıncaya kadar 1906 yılında kurulmuş ozamanlar popüler olan kulüpler büyükada da kurularak günümüzde faaliyette olan (Anadolu Kulübü) Yacht Club’dır. 23 Nisan Caddesi’nde bulunan ve İngiliz avukatı tarafından kurulan kulüp, İngiltere’de kurulan British Yacht kulübünün bir şubesi olarak açılmıştır.

Kulübün üyeleri, yüksek hükümet ve elçilik görevlileri topları ve sosyal toplantıları hem Türk sakinleri hem de yabancılar için barındırıyor. Kulüpte düzenlenen toplantılara ayrıca yabancı devlet adamları, aydınlar ve adanın sakinleri ve ayrıca Musfata Kemal de gelip konaklamıştır.  Kulübe, Yat Kulübü Ortak Şirketi adı altında bir sosyal ve sportif merkez olarak işlev görmeye devam etti ve Anadolu Kulübü dolayısıyla Cumhuriyet Dönemi’nde de faliyet halindedir.

Büyükada da gezilecke yerler‘den olan, günümüzde Büyükada Anadolu Kulübü Otel, Toplantılar, Konserler vb.. etkinliklerde faaliyetlerini devam ettirmektedir.